Globalne ocieplenie stało się faktem. Z badań opublikowanych przez Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu wynika, że temperatura w środkowej części Europy rośnie o ok. 0,4 stopni Celsjusza na dekadę. Nic dziwnego, że coraz więcej osób szuka sposobu na poprawę komfortu cieplnego we wnętrzach. Podpowiemy Ci, jak skutecznie ochłodzić mieszkanie, nie inwestując przy tym znacznych środków.
Jak ochłodzić mieszkanie w czasie upałów?
Szybkie ochłodzenie pomieszczenia z wykorzystaniem naturalnych metod może być trudne, dlatego coraz więcej osób decyduje się na montaż klimatyzatorów stacjonarnych lub zakup wentylatorów stojących, które poprawiają cyrkulację powietrza. Jeżeli używasz klimatyzacji sporadycznie, możesz zdecydować się na model przenośny z funkcją programowania.
Masz do dyspozycji stary model wentylatora, który nie radzi sobie z bardzo wysokimi temperaturami? Jak ochłodzić mieszkanie w upalne dni, jeżeli sprzęt ma zbyt małą moc? W takim przypadku postaw miskę bardzo zimnej wody z dodatkiem łyżeczki soli i kostek lodu – koniecznie na wysokości skrzydeł wentylatora. Sól rozpuści lód, dzięki czemu woda stanie się jeszcze zimniejsza, a dodatkowo obniży temperaturę jej zamarzania. Tym sposobem ochłodzisz pomieszczenie w bardzo krótkim czasie nawet za pomocą starego klimatyzatora.
Chcesz poprawić komfort cieplny w swoim mieszkaniu? Zobacz, jak to zrobić szybko i skutecznie: Termomodernizacja mieszkania w bloku – na czym polega?.
Jak ochłodzić pokój? Metody
Zastanawiasz się, jak ochłodzić mieszkanie podczas upałów niskim kosztem? Zakup klimatyzacji wydaje się najlepszym rozwiązaniem, niemniej stanowi spore obciążenie dla domowego budżetu. Wiele osób rezygnuje z tej inwestycji, mając na uwadze, że liczba upalnych dni w roku wciąż nie jest na tyle duża, aby decydować się na system, który oprócz wysokich kosztów początkowych generuje wydatki na serwis i konserwację.
Sprawdzonym sposobem jest naturalne chłodzenie, które polega na zasłanianiu okien w ciągu dnia oraz wietrzeniu pomieszczenia nocą. Rynkowa oferta osłon okiennych jest bardzo bogata, dlatego z łatwością znajdziesz tanie rolety wewnętrzne (lub rolety zewnętrzne), żaluzje zewnętrzne oraz grube zasłony, które zapobiegną przenikaniu promieni słonecznych do wnętrza. W ciągu dnia, kiedy temperatura jest bardzo wysoka, a powietrze „stoi”, lepiej unikać otwierania okien. W takim przypadku ogranicz się do wietrzenia nocą lub kiedy temperatura na zewnątrz jest niższa niż wewnątrz.
Jak ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji?
Ciekawym pomysłem dla osób, które lubią łączyć przyjemne z pożytecznym, jest chłodzenie mieszkania za pomocą mokrych prześcieradeł rozwieszanych w oknach i drzwiach balkonowych. Mokry materiał nie tylko powstrzyma napływ gorącego powietrza, ale także szybko wyschnie, dzięki czemu bielizna pościelowa będzie gotowa do użycia już po kilku godzinach. W okresie letnim częściej pierzemy prześcieradła i pościele, dlatego warto zastosować ten trik i podarować sobie odrobinę chłodu w najbardziej upalny dzień.
Masz okna wychodzące na zachód? Nie wiesz jak ochłodzić mieszkanie w upały, a klimatyzator — mimo że działa przez większą część dnia — nie daje sobie radę z wysokimi temperaturami? W takiej sytuacji rozważ zakup zasłony zaciemniającej blackout, która niemal całkowicie odetnie dostęp promieni słonecznych. Chłodzenie mieszkania przy pomocy wiatraka będzie wówczas o wiele skuteczniejsze.
Jak ochłodzić pokój wiatrakiem?
Chłodzisz pokój przy pomocy wiatraka, ale nie jesteś zadowolony z efektów? Chciałbyś wiedzieć, jak ochłodzić mieszkanie w upały, mając do dyspozycji jedynie standardowy przenośny wentylator? Jeżeli chcesz ochłodzić pokój za pomocą klimatyzatora, umieść go w strategicznym miejscu, aby maksymalizować przepływ powietrza. Najlepiej ustaw go w pobliżu okna, aby wciągał świeże powietrze z zewnątrz lub wylotem na zewnątrz, aby wyciągał ciepłe powietrze na zewnątrz. Tak już wcześniej wspomnieliśmy, możesz ustawić miskę z zimną wodą i lodem lub zwilżyć tkaninę i umieścić ją przed wiatrakiem, aby dodatkowo schłodzić powietrze.
Jak ochłodzić pokój domowymi sposobami?
Innym naturalnym sposobem na to, jak ochłodzić mieszkanie w lecie, jest włożenie prześcieradła do zamrażalnika na kilka godzin. Aby uniknąć nieprzyjemnego odczucia zawilgocenia materiału, wystarczy, że spakujesz je do foliowego, szczelnego worka. Po wyjęciu będzie miłe w dotyku, a jednocześnie przyjemnie chłodne, dzięki czemu nawet największy upał nie będzie Ci straszy. To już drugi sposób na to, jak ochłodzić pokój lodem. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzać z chłodzeniem samymi kostkami – wykorzystuj je jako wsparcie dla klimatyzatora lub do pośredniego chłodzenia prześcieradła, zgodnie z powyższymi wskazówkami.
Chciałbyś poprawić komfort cieplny w swoim domu? Wszystko zaczyna się od drzwi i okien! Zobacz, jak zaaranżować wnętrza, w których latem panuje przyjemny chłód, a zimą nie trzeba dodatkowo dogrzewać. Sprawdź, dlaczego dobrze dobrane drzwi zewnętrzne to podstawa prac termomodernizacyjnych!
Przeczytaj także: Komfort cieplny – co to jest i jak go osiągnąć?
Jak ochłodzić pokój na poddaszu?
Poddasze to jedno z najbardziej wymagających domowych pomieszczeń. Zimą trzeba dbać o ciągłe dogrzewanie wnętrza, zaś latem – chłodzenie. Zastanawiasz się, jak szybko ochłodzić pokój na poddaszu? Przede wszystkim zamykaj okna i zaciągaj zasłony w ciągu dnia, aby zapobiec nagrzewaniu pomieszczenia przez słońce. Zawsze wietrz pokój wieczorem i w nocy, kiedy temperatura na zewnątrz jest niższa. Prawdopodobnie nie poradzisz sobie bez wentylatora, dlatego zaopatrz się choćby w przenośny sprzęt, który pozwoli zachować wymagany komfort cieplny. Jeżeli jesteś na etapie budowy domu i planujesz aranżację poddasza użytkowego, zainstaluj rolety zewnętrzne oraz folie termoizolacyjne na oknach, które z mniejszą ilość ciepła przenikającego do wnętrza. Zastosuj także materiały odbijające ciepło na dachu (specjalne farby lub folie), a także rozważ instalację izolacji termicznej na dachu i w ścianach, aby ograniczyć przenikanie ciepła.
Planujesz termomodernizację poddasza? Chciałbyś zaadaptować wnętrze, które będzie funkcjonalne i nowoczesne? Sprawdź jak to zrobić: Remont (odświeżenie) domu lub mieszkania krok po kroku .
Jak ochłodzić pokój niemowlaka?
Wiesz już, jak ochłodzić mieszkanie na poddaszu. Omówmy zatem kolejną kwestię: jak ochłodzić pokój dziecka? Podobnie jak w przypadku innych pomieszczeń pamiętaj o wietrzeniu wieczorem i w nocy, kiedy temperatura jest niższa. Używaj także wentylatora, ale nie kieruj go bezpośrednio na niemowlę – lepiej ustawić go z daleka od łóżeczka, aby zimne powietrze nie wiało bezpośrednio na dziecko. Aby zapewnić wymagany komfort cieplny, stosuj lekkie, przewiewne zasłony i pościel z naturalnych materiałów, takich jak bawełna.
Rozważ także użycie nawilżacza powietrza z funkcją chłodzenia, aby utrzymać odpowiednią wilgotność i temperaturę. W sklepach z artykułami dziecięcymi znajdziesz specjalne nawilżacze parowe o dwukomorowej strukturze, które są bezpieczne i wygodne w użytkowaniu. Unikaj także zabawek i akcesoriów, które generują ciepło, np. lampek nocnych czy elektronicznych zabawek. Upewnij się, że niemowlę jest odpowiednio ubrane – stawiaj na lekkie i przewiewne ubranka wykonane z naturalnych tkanin.
Jak ochłodzić pokój w lato, aby mieć pewność, że temperatura jest odpowiednia dla dziecka? Przede wszystkim pamiętaj, że idealna wartość temperatury w pomieszczeniu oscyluje w granicach 21-22 stopni Celsjusza. Umieść termometr w pokoju, aby monitorować temperaturę i upewnić się, że nie przekracza ona zalecanych wartości.
Jak ochłodzić mieszkanie? Pomyśl o tym na etapie remontu lub budowy!
Wybór odpowiedniej metody na to, jak ochłodzić mieszkanie w upały, zależy od wielkości Twojego domu, układu pomieszczeń i budżetu. Kombinacja kilku rozwiązań daje zazwyczaj najlepsze rezultaty. Pamiętaj również o regularnym sprawdzaniu i konserwacji systemów chłodzenia, aby działały w pełni efektywnie i były bezpieczne dla domowników.
Źródło: Krispol.pl